Przepisy

Wymiary boiska do siatkówki 

Siatkówka to sport, który w Polsce cieszy się ogromnym powodzeniem. Nie tylko dorośli, ale również dzieci chętnie uprawiają tę dyscyplinę. Mecze siatkówki transmitowane w telewizji przyciągają tłumy widzów. Warto jednak wiedzieć, że sport ten wymaga stosowania się do pewnych zasad, zarówno w kwestii postępowania graczy, jak i technicznych. Sprawdź, jakie są przepisowe wymiary boiska do siatkówki!

Wymiary boiska do siatkówki – podstawowe informacje

Piłka siatkowa to gra, w której obowiązują ściśle określone zasady. Dotyczą one różnych aspektów gry, m.in. pozycji zawodników, ustawienia w siatkówce czy też wymiarów boiska.

Gra siatkowa, którą znamy dziś po raz pierwszy powstała w 1895 roku jako Mintonette. Wtedy boisko miało 15 metrów długości i 7,5 metra szerokości, a do gry używana była zapożyczona z tenisa siatka o wysokości 198 centymetrów.

Obecnie, standardowe boisko do gry ma wymiary 18 na 9 metrów i musi charakteryzować się płaską, jednolitą i gładką nawierzchnią. Całe boisko podzielone jest na dwie części – każda drużyna dysponuje swoją połowicą o wymiarach 9×9 metrów. Zgodnie z regulacjami Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB), obszar wokół boiska powinien mieć co najmniej 5-metrową strefę bezpieczeństwa, chociaż inne organizacje mogą wymagać minimum 3 metrów.

Wygląd boiska do piłki siatkowej – oznaczenia poziome

Boisko do gry w piłkę siatkową musi spełniać surowe wymagania. Wszystkie oficjalne mecze odbywają się na boisku podzielonym przez linie na dwie połowy, z których każda składa się z pola ataku oddalonego od linii środkowej o 3 metry oraz strefy zagrywki. Aby oznaczyć poszczególne sektory boiska, używa się linii o szerokości 5 cm i białym kolorze. Dodatkowo, bezpośrednio przy liniach bocznych rozciąga się tak zwana linia trenerska – obszar 1,75 metra, gdzie może poruszać się trener drużyny.

Istotną rolę dla przebiegu gry ma także to, na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce.

Nawierzchnia boiska do siatkówki – najważniejsze wytyczne

Boisko do gry w siatkówkę musi zapewniać także odpowiednią powierzchnię. Aby sprostać wymaganiom profesjonalnych zawodów, najczęściej stosuje się parkiet drewniany lub równą, twardą i gładką powierzchnię syntetyczną. Przy ustaleniu konkretnego oznaczenia poziomego i innych elementów wyposażenia boiska, FIVB określa szczegółowe przepisy dotyczące wyglądu oraz rozmieszczenia tych oznaczeń.Czytaj też: Pozycje w siatkówce.

O mnie słów pare

Teksty

Cześć, jestem Jan Wichniarek! Kocham sport, a siatkówka to moja największa pasja - kiedyś grałem amatorsko, ale teraz bardziej kibicuję. Poza tym uwielbiam turystykę i znam świetne miejsca, gdzie można połączyć aktywny wypoczynek z piękną przyrodą. Chętnie podzielę się moimi ulubionymi szlakami i spotami do uprawiania różnych dyscyplin!