Przepisy

Siatkówka plażowa – zasady

siatkowka plazowa

Siatkówka plażowa jest wyjątkową dyscypliną. Piasek ma bowiem duży wpływ na zasady gry – sam brak hali to oczywiście ważny czynnik, ale na reguły techniczne wpływa także charakterystyka powierzchni. Dlatego też siatkarze plażowi muszą opanować specyfikę podłoża i wykorzystać jego cechy do swojej korzyści. Gra wymaga więcej precyzji niż tradycyjna siatkówka, co sprawia, że staje się ona bardziej dynamiczną i ekscytującą formą tego sportu.

Boisko do siatkówki plażowej

Boisko do siatkówki plażowej ma wymiary 16×8 metrów i jest zbudowane na płaskim terenie. Piasek użyty do jego tworzenia powinien być drobnoziarnisty i czysty, co gwarantuje bezpieczeństwo oraz komfort rozgrywek. Siatka jest umieszczona na wysokości 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m dla kobiet. W przeciwieństwie do tradycyjnej siatkówki nie ma tu linii środkowej – pozostaje tylko linia końcowa boiska.

Siatkówka plażowa różni się od siatkówki halowej pod wieloma względami, zwłaszcza jeśli chodzi o oznaczenia linii i taśm na boisku. Granice pola gry wyznacza ciemnoniebieska taśma, natomiast taśmy na siatce są w kolorze białym. Piłka stosowana w tej dyscyplinie ma niższe ciśnienie oraz jest bardziej miękka niż piłka używana w siatkówce halowej, jednak pozostałe właściwości pozostają takie same. Najczęściej wybierany jest żółty kolor piłki, chociaż można go dostosować według indywidualnych preferencji.

Boiska do siatkówki plażowej w Warszawie i innych miastach pozwalają na treningi zarówno zawodowcom, jak i amatorom, którzy chcieliby zgłębić tajniki tej dyscypliny sportu.

Podstawowe zasady siatkówki plażowej

Siatkówka plażowa to gra o niewielkiej liczbie zasad, przez co jest ona łatwa w nauce. Mniejsza ilość graczy daje mniejsze ryzyko popełnienia błędu, a uproszczone zasady sprawiają, że granie na piasku jest bardziej emocjonujące.

Zasady te są specjalnie tworzone do gry na piasku i odpowiednio do niego dopasowane – mecz składa się z dwóch setów do 21 punktów oraz ewentualnego trzeciego do 15 punktów. Każda część ciała może być użyta do odbicia piłki, a drużyna ma 3 dotknięcia, aby przebić ją na drugi koniec boiska. Dotykanie siatki lub przytrzymanie piłki ponad nią jest dopuszczalne i nie stanowi błędu. Po 7 punktach obie drużyny zamieniają się połowami boiska.

Dynamika gry

Siatkówka plażowa to dynamiczna gra z ograniczeniami czasowymi, które zwiększają tempo rozgrywki. Każda drużyna ma prawo do przerwy w oddaniu, w trakcie której może zmienić swoje ustawienie na boisku i wstrzelić się w rytm gry. Dotknięcie piłki blokiem jest liczone jako pierwsze odbicie i jedyna okazja, aby ten sam gracz mógł dotknąć piłki dwa razy bezpośrednio po sobie.

Technika odbić w siatkówce plażowej

Siatkówka plażowa ma stosunkowo liberalne zasady, chociaż istnieją pewne ograniczenia. Zazwyczaj dozwolone są wszelkiego rodzaju odbicia piłki ciałem – niektórzy gracze starają się wykorzystać to do przeprowadzenia bardziej efektownych ataków. W obronie można odbić piłkę dowolną częścią ciała, ale tylko jeśli nie będzie ona trzymana. Wystawienie piłki pod siatkę i podanie do tyłu można również wykonać palcami. Stosowanie dolnej powierzchni otwartej dłoni jest surowo zabronione i grozi karami.

Czytaj też: Boiska do siatkówki plażowej – Wrocław.

Kary w plażówce

Grając w siatkówkę plażową nie liczą się kary z poprzednich setów, więc zaczynając każdy set gracze mają czyste konto. Istnieją dwa rodzaje kartek: żółta i czerwona. Kartka żółta jest ostrzeżeniem, bez konsekwencji dla punktacji. Natomiast czerwona oznacza karane przewinienie, a w rezultacie utratę punktu.

Savoir-vivre siatkówki plażowej

Na początku meczu siatkówki plażowej, gracze spotykają się pod siatką, co jest wyrazem zobowiązania do fair play. Dobrym obyczajem jest wymiana uprzejmości między zawodnikami. Gdy gra zbliża się ku końcowi, grzeczne jest okazanie wdzięczności sędziom za ich cierpliwość i profesjonalizm.

Które zasady można odpuścić?

Siatkówka plażowa odziedziczyła zasady po siatkówce halowej, aby zapewnić swoim graczom doskonałą rozrywkę i sprawiać, by spędzali oni czas w sposób aktywny. Nie tylko jednak dla widza, ale także dla siatkarzy regulamin tej dyscypliny jest nieoceniony – ponieważ umożliwia mu on bardziej intensywne ćwiczenie umiejętności oraz wyzwalanie kreatywności na boisku. Zasady stosowane w trakcie meczu amatorskiego można naturalnie dostosować do potrzeb graczy, jednak rezygnacja z ich przestrzegania w trakcie turniejów w siatkówce plażowej nie przyniesie nic dobrego.

O mnie słów pare

Teksty

Cześć, jestem Jan Wichniarek! Kocham sport, a siatkówka to moja największa pasja - kiedyś grałem amatorsko, ale teraz bardziej kibicuję. Poza tym uwielbiam turystykę i znam świetne miejsca, gdzie można połączyć aktywny wypoczynek z piękną przyrodą. Chętnie podzielę się moimi ulubionymi szlakami i spotami do uprawiania różnych dyscyplin!