Przepisy

Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce

Siatka w siatkówce to bardzo ważny element tej dyscypliny. Jej wysokość jest ściśle określona przepisami i musi być mierzona na środku boiska, ponieważ pod jej ciężarem ma tendencję do opadania. Poza wysokością muszą być też przestrzegane określone szerokości i długości. Przeczytaj artykuł i sprawdź, na jakiej wysokości powinna być zawieszona siatka w siatkówce!

Ile wynosi wysokość siatki do siatkówki?

Rozwieszenie siatki na boisku do siatkówki to jeden z najważniejszych elementów tej dyscypliny. Wysokość siatki jest różna w zależności od rodzaju zawodów – czyli tego, kto gra – i dostosowywana do średniego wzrostu graczy. Przykładowo wszechstronne imprezy męskie mają siatkę ustawioną na 2,43 m, podczas gdy kobiety czasem grają z siatką zawieszoną na wysokości 2,24 m.

W przypadku młodzieży ten parametr jest jeszcze inny – chłopcy mają siatkę rozwieszoną na 2,35 m, a dziewczyny na 2,15 m. Ponadto według Międzynarodowych Przepisów Siatkarskich końce siatki umieszczone nad liniami bocznymi muszą mieć identyczną wysokość, a margines odstępstwa wynosi 2 cm. Prawidłowa wysokość jest sprawdzane w trakcie meczu.

Wysokość siatki to nie wszystko

Siatka do siatkówki wykonana jest z polipropylenu lub innego tworzywa sztucznego o szerokości 1 metra i długości 9,5-10 metrów. Na obu jej bokach wszyte są poziome taśmy płócienne o szerokości 7 cm u góry oraz 5 cm na dole. Wpływa to na trwałość i wytrzymałość produktu, a także minimalizuje uszkodzenia mechaniczne.

Struktura samej siatki składa się z kwadratowych oczek, których boki mają 10 cm każdy. Siatka jest mocno przytwierdzona do słupków dzięki elastycznej linie, która znajduje się wewnątrz taśm i zapewnia odpowiednie napięcie.

Żeby jeszcze bardziej zgłębić zasady tego sportu sprawdź, jakie są wymiary boiska do siatkówki!

Zasady gry pod siatką

Siatka do siatkówki musi być stosowana zgodnie z określonymi regułami. Zabronione jest m.in.: gwałtowne szarpanie, celowe obniżanie, niszczenie, łapanie oraz wykorzystywanie jej jako czegoś w rodzaju podpory lub stabilizacji między antenkami. Każda interakcja zawodnika z siatką poza antenkami podczas trwania meczu jest błędem.

W zależności od aktualnie ustawienia w siatkówce, różni zawodnicy znajdują się pod siatką wykonując skoki, uderzenia piłki i próby uderzenia oraz wiele innych działań. Gracz może dotknąć słupka, siatki albo innych elementów boiska umieszczonych poza antenkami, ale taki gest nie powinien mieć żadnego wpływu na przebieg samego meczu. Jeśli piłka samoczynnie uderzy w siatkę i odbije się od niej na zawodnika, to tego typu sytuacja nie jest traktowana jako błąd. Za każde działanie sprzeciwiające się regulaminom można otrzymać kartki: czerwoną lub żółtą.W siatkówce jest wiele zasad, które warto poznać, aby lepiej zrozumieć ten sport. Jedną z ciekawszych kwestii są pozycje w siatkówce, które mają wpływ na postępowanie na boisku określonych graczy.

O mnie słów pare

Teksty

Cześć, jestem Jan Wichniarek! Kocham sport, a siatkówka to moja największa pasja - kiedyś grałem amatorsko, ale teraz bardziej kibicuję. Poza tym uwielbiam turystykę i znam świetne miejsca, gdzie można połączyć aktywny wypoczynek z piękną przyrodą. Chętnie podzielę się moimi ulubionymi szlakami i spotami do uprawiania różnych dyscyplin!