Siatkówka jest dyscypliną sportową, która w Polsce zdobyła olbrzymią popularność. Nie tylko dorośli, ale i dzieci z zapałem oddają się tej grze. Transmisje meczów siatkówki na antenach telewizyjnych przyciągają mnóstwo fanów. Warto jednak pamiętać, że ten sport rządzi się swoimi regułami, dotyczącymi zarówno zachowania graczy na boisku, jak i aspektów technicznych. Dowiedz się, jakie są regulaminowe wymiary boiska do gry w siatkówkę!
Wymiary boiska do siatkówki – podstawowe informacje
Piłka siatkowa to gra, w której obowiązują ściśle określone zasady. Dotyczą one różnych aspektów gry, m.in. pozycji zawodników, ustawienia w siatkówce czy też wymiarów boiska.
Gra siatkowa, którą znamy dziś po raz pierwszy powstała w 1895 roku jako Mintonette. Wtedy boisko miało 15 metrów długości i 7,5 metra szerokości, a do gry używana była zapożyczona z tenisa siatka o wysokości 198 centymetrów.
Obecnie, standardowe boisko do gry ma wymiary 18 na 9 metrów i musi charakteryzować się płaską, jednolitą i gładką nawierzchnią. Całe boisko podzielone jest na dwie części – każda drużyna dysponuje swoją połowicą o wymiarach 9×9 metrów. Zgodnie z regulacjami Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB), obszar wokół boiska powinien mieć co najmniej 5-metrową strefę bezpieczeństwa, chociaż inne organizacje mogą wymagać minimum 3 metrów.
Wygląd boiska do piłki siatkowej – oznaczenia poziome
Boisko do gry w piłkę siatkową musi spełniać surowe wymagania. Wszystkie oficjalne mecze odbywają się na boisku podzielonym przez linie na dwie połowy, z których każda składa się z pola ataku oddalonego od linii środkowej o 3 metry oraz strefy zagrywki. Aby oznaczyć poszczególne sektory boiska, używa się linii o szerokości 5 cm i białym kolorze. Dodatkowo, bezpośrednio przy liniach bocznych rozciąga się tak zwana linia trenerska – obszar 1,75 metra, gdzie może poruszać się trener drużyny.
Istotną rolę dla przebiegu gry ma także to, na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce.
Nawierzchnia boiska do siatkówki – najważniejsze wytyczne
Boisko do gry w siatkówkę musi zapewniać także odpowiednią powierzchnię. Aby sprostać wymaganiom profesjonalnych zawodów, najczęściej stosuje się parkiet drewniany lub równą, twardą i gładką powierzchnię syntetyczną. Przy ustaleniu konkretnego oznaczenia poziomego i innych elementów wyposażenia boiska, FIVB określa szczegółowe przepisy dotyczące wyglądu oraz rozmieszczenia tych oznaczeń.Czytaj też: Pozycje w siatkówce.