Siatkówka

Kursy bukmacherskie 

Kursy bukmacherskie to nic innego jak wyliczone przez profesjonalistów prawdopodobieństwo, że dane zdarzenie się wydarzy. Kursy bukmacherskie mogą się zmieniać na bieżąco między postawieniem kuponu a rozstrzygnięciem zdarzenia, więc warto być na bieżąco ze swoimi typami. Warto wybierać strony oferujące najlepsze kursy bukmacherskie. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co to dokładnie jest i jakie wyróżniamy rodzaje kursów bukmacherskich!

Co to jest kurs bukmacherski?

Kurs bukmacherski jest określonym za pomocą specjalnych narzędzi prawdopodobieństwem wyników różnych zdarzeń sportowych. Zakłady bukmacherskie są oparte na statystycznych szacunkach, które określają prawdopodobieństwo wystąpienia danego wydarzenia. Bukmacherzy badają zespoły i zdarzenia analizując dane historyczne, stan fizyczny i psychologiczny zawodników oraz warunki atmosferyczne, aby oszacować prawdopodobieństwo zwycięstwa jednej lub drugiej strony. Na tej podstawie biorą oni pod uwagę ryzyko, które decyduje o końcowym kursie bukmachersk

Najprostszy typ zakładu bukmacherskiego w piłce nożnej to 1X2. Liczbą 1 oznaczone jest zwycięstwo gospodarzy meczu, X oznacza remis, natomiast 2 zwycięstwo gości. Jak znaleźć dobry kurs? To bardzo proste. Wystarczy przeglądać oferty bukmacherów, np: https://www.goplusbet.pl/oferta-na-dzisiaj.

Jak dzielimy kursy bukmacherskie?

W świecie zakładów wzajemnych możemy znaleźć wiele formatów, w jakich przedstawiane są kursy bukmacherskie, a do najpopularniejszych możemy zaliczyć: dziesiętne, ułamkowe, amerykańskie, hongkońskie, indonezyjskie oraz malezyjskie. 

Kursy dziesiętne

Kurs dziesiętny, nazywany czasem kursem europejskim, jest najpopularniejszym kursem bukmacherskim na Starym Kontynencie – poza Wielką Brytanią. Jest to bardzo przystępna forma typowania zakładów, ponieważ prawdopodobieństwo wystąpienia określonego zdarzenia zostaje podane w postaci ułamka dziesiętnego. Dzięki temu możliwe jest łatwe obliczenie potencjalnej wygranej, co sprawia, że kursy dziesiętne są tak popularne.

kurs x stawka = wygrana

Kursy brytyjskie

Kursy stosowane na Wyspach Brytyjskich służą do przedstawiania prawdopodobieństwa z wykorzystaniem proporcji zwykłych, które określają, ile razy więcej możemy zarobić inwestując określoną kwotę. Te ułamki reprezentują ilość pieniędzy na jakie możemy sobie pozwolić, aby osiągnąć wynik wymagany przez inwestora. Za pomocą takich ułamków możemy precyzyjnie określić, jak duże ryzyko należy podjąć i jaki bardziej lub mniejszy zysk można osiągnąć. 

(kurs brytyjski + 1) x stawka = wygrana

Kursy amerykańskie

Kursy amerykańskie są znacznie bardziej skomplikowane niż kursy brytyjskie, ponieważ są one podzielone na dodatnie i ujemne. Kursy dodatnie informują o tym, ile zyskamy, jeśli zainwestujemy w określoną ilość pieniędzy. Natomiast kursy ujemne określają jak dużo musimy włożyć, by osiągnąć np. 100 dolarów zysku. 

Kursy dodatnie

stawka x (1 + kurs amerykański/100) = wygrana

Kursy ujemne

stawka x (1 + 100/│kurs amerykański│) = wygrana

Kursy hongkońskie

Kursy bukmacherskie typu hongkońskiego są dość podobne do tych, które można znaleźć w Wielkiej Brytanii. Różnią się one jednak sposobem prezentacji – do określenia kursów używa się liczb dziesiętnych.

stawka x kurs = wygrana

Kursy indonezyjskie

Kurs indonezyjski jest formą odpowiednika amerykańskiego kursu bukmacherskiego. Może on wahać się w zakresie wartości od ujemnych do dodatnich. Jedyna różnica jest taka, że w przypadku gdy występuje wartość dodatnia, jest ona dzielona przez 100. 

stawka x (1 + kurs amerykański/100) = wygrana

Kursy malezyjskie

Kurs amerykański informuje nas o stosunku wielkości stawki do potencjalnych zysków. Jednak układ jest odwrotny niż się spodziewaliśmy. O ile tradycyjnie mamy do czynienia z dodatnim lub ujemnym, tutaj przyjmuje on inne wartości. To oznacza, że im większy kurs wpłacony, tym mniejszy zysk możemy osiągnąć.

Kursy dodatnie

stawka x (1 + kurs malezyjski) = wygrana

Kursy ujemne

stawka x (1 – 1/kurs malezyjski) = wygrana

Jak odczytywać kursy bukmacherskie?

Kurs bukmacherski jest sposobem wyrażania prawdopodobieństwa zdarzenia. Niższy kurs oznacza, że bukmacher uważa dany zespół lub zawodnika za faworyta do wygranej w danym wydarzeniu, natomiast wyższy kurs oznacza wręcz przeciwnie – że raczej nie są typowani do zdobycia tytułu triumfatora. Biorąc pod uwagę to, co jest konieczne do obstawiania przez typujących w Polsce, potrzebna im jest wiedza dotycząca dziesiętnych kursów bukmacherskich. Jednak poznanie informacji o innych rodzajach kursów spotykanych na rynku zakładów bukmacherskich można traktować jako cenną ciekawostkę.