Przepisy

Siatkówka plażowa – zasady

siatkowka plazowa

Siatkówka plażowa jest wyjątkową dyscypliną. Piasek ma bowiem duży wpływ na zasady gry – sam brak hali to oczywiście ważny czynnik, ale na reguły techniczne wpływa także charakterystyka powierzchni. Dlatego też siatkarze plażowi muszą opanować specyfikę podłoża i wykorzystać jego cechy do swojej korzyści. Gra wymaga więcej precyzji niż tradycyjna siatkówka, co sprawia, że staje się ona bardziej dynamiczną i ekscytującą formą tego sportu. Przeczytaj artykuł i poznaj dokładne zasady siatkówki plażowej!

Boisko do siatkówki plażowej

Boisko do siatkówki plażowej jest znacznie uproszczone w stosunku do siatkówki halowej i posiada inne wymagania dotyczące ustawienia. Boisko o wymiarach 16×8 metrów musi zostać zbudowane na płaskim terenie, a piasek użyty do jego tworzenia powinien być drobnoziarnisty i czysty, co gwarantuje bezpieczeństwo oraz komfort rozgrywek. Siatka musi być umieszczona na odpowiedniej wysokości: 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m dla kobiet, tolerując dwucentymetrowy margines błędu. W przeciwieństwie do tradycyjnej siatkówki nie ma tu linii środkowej – pozostaje tylko linia końcowa boiska.

Siatkówka plażowa ma wiele różnic w porównaniu do siatkówki na hali, wliczając w to także linie i taśmy. Zgodnie ze standardami, krawędzie boisk powinny być oznaczone taśmą ciemnoniebieską, a taśmy siatki białe. Jednak przepisy umożliwiają naniesienie na te taśmy reklam sponsorów. Piłka do tego sportu ma niższe ciśnienie i bardziej miękką skorupę niż ta z halowej siatkówki, jednak pozostałe cechy są takie same. Zalecany jest żółty kolor piłki, ale można go dostosować wedle indywidualnych preferencji.

Boiska do siatkówki plażowej w Warszawie i innych miastach pozwalają na treningi zarówno zawodowcom, jak i amatorom, którzy chcieliby zgłębić tajniki tej dyscypliny sportu.

Podstawowe zasady siatkówki plażowej

Siatkówka plażowa to gra o niewielkiej liczbie zasad, przez co jest ona łatwa w nauce. Mniejsza ilość graczy daje mniejsze ryzyko popełnienia błędu, a uproszczone zasady sprawiają, że granie na piasku jest bardziej emocjonujące.

Zasady te są specjalnie tworzone do gry na piasku i odpowiednio do niego dopasowane – mecz składa się z dwóch setów do 21 punktów oraz ewentualnego trzeciego do 15 punktów. Każda część ciała może być użyta do odbicia piłki, a drużyna ma 3 dotknięcia, aby przebić ją na drugi koniec boiska. Dotykanie siatki lub przytrzymanie piłki ponad nią jest dopuszczalne i nie stanowi błędu. Natomiast na wykonanie zagrywki mamy 5 sekund i możemy to robić tylko rękami. Po 7 punktach obie drużyny zamieniają się połowami boiska.

Dynamika gry

Siatkówka plażowa to dynamiczna gra z ograniczeniami czasowymi, które zwiększają tempa rozgrywki. Przerwa między setami trwa tylko 60 sekund, co pozostawia niewiele miejsca na odpoczynek. Każda drużyna ma prawo do 30 sekund przerwy w oddaniu, w trakcie których może zmienić swoje ustawienie na boisku i wstrzelić się w rytm gry. Jest też pewna forma ochrony – dotknięcie piłki blokiem jest liczone jako pierwsze odbicie i jedyna okazja, aby ten sam gracz mógł dotknąć piłki dwa razy bezpośrednio po sobie.

Technika odbić w siatkówce plażowej

Siatkówka plażowa ma stosunkowo liberalne zasady, chociaż istnieją pewne ograniczenia. Zazwyczaj dozwolone są wszelkiego rodzaju odbicia piłki ciałem – niektórzy gracze starają się wykorzystać to do przeprowadzenia bardziej efektownych ataków. Za niedozwolone uważa się tak zwane „kiwnięcia”, czyli odbijanie samymi palcami, a przykładem poprawnej techniki jest podanie piłki prostopadle do ramion. Natomiast w obronie można odbić piłkę dowolną częścią ciała, ale tylko jeśli nie będzie ona trzymana. Warto też zwrócić uwagę na to, że wystawienie piłki pod siatkę i podanie do tyłu można również wykonać palcami. Jednak stosowanie dolnej powierzchni otwartej dłoni jest surowo zabronione i grozi karami.

Czytaj też: Boiska do siatkówki plażowej – Wrocław.

Kary w plażówce

Grając w siatkówkę plażową nie liczą się kary z poprzednich setów, więc zaczynając każdy set gracze mają czyste konto. Istnieją dwa rodzaje kartek: żółta i czerwona. Kartka żółta jest ostrzeżeniem, bez konsekwencji dla punktacji. Natomiast czerwona oznacza karane przewinienie, a w rezultacie utratę punktu.

Savoir-vivre siatkówki plażowej

Przed meczem zawodnicy siatkówki plażowej witają się ze sobą pod siatką, w ten sposób przyjmując postanowienia fair play. Nie ma reguły dotyczącej zakończenia meczu, jednak poprawnym zwyczajem jest wzajemne pozdrowienie. W drużynie nie ma trenerów, więc to na kapitanach spoczywa odpowiedzialność za podejmowanie decyzji i komunikację z arbitrami. Kiedy mecz dobiega końca, powinno się podziękować arbitrom za ich cierpliwość i umiejętności.

Które zasady można odpuścić?

Siatkówka plażowa odziedziczyła zasady po siatkówce halowej, aby zapewnić swoim graczom doskonałą rozrywkę i sprawiać, by spędzali oni czas w sposób aktywny. Nie tylko jednak dla widza, ale także dla siatkarzy regulamin tej dyscypliny jest nieoceniony – ponieważ umożliwia mu on bardziej intensywne ćwiczenie umiejętności oraz wyzwalanie kreatywności na boisku. Zasady stosowane w trakcie meczu amatorskiego można naturalnie dostosować do potrzeb graczy, jednak rezygnacja z ich przestrzegania w trakcie turniejów w siatkówce plażowej nie przyniesie nic dobrego.

O mnie słów pare

Teksty

Cześć, jestem Jan Wichniarek! Kocham sport, a siatkówka to moja największa pasja - kiedyś grałem amatorsko, ale teraz bardziej kibicuję. Poza tym uwielbiam turystykę i znam świetne miejsca, gdzie można połączyć aktywny wypoczynek z piękną przyrodą. Chętnie podzielę się moimi ulubionymi szlakami i spotami do uprawiania różnych dyscyplin!