Ustawienia w siatkówce 

1 min czytania

ustawienia w siatkówce

Rozgrywający, przyjmujący, libero – w piłce siatkowej mamy do czynienia z kilkoma pozycjami. Każdy z zawodników odgrywa więc ważną rolę w taktyce. Jakie ustawienia w siatkówce wykorzystuje się podczas gry?

Ustawienia w siatkówce – jakie schematy są stosowane?

Ustawienia w siatkówce to różne schematy, które nazywane są rotacjami. Stosuje się 6 formacji, co wynika z liczby zawodników przypadających na jedną drużynę. Numery poszczególnych rotacji oznaczają strefy, w których znajduje się rozgrywający.  Jak wygląda to w praktyce?

Ustawienie R1

Jeśli chodzi o ustawienia w siatkówce, w pierwszej rotacji rozgrywający wędruje do drugiej linii. Wykonuje on również zagrywkę. Warto podkreślić, że to jedyny schemat, w którym atakujący stwarza przeciwnikowi zagrożenie z lewego skrzydła.

Ustawienie R6

Rozgrywający, środkowy i atakujący, znajdując się pod siatką, tworzą charakterystyczny trójkąt. Cała trójka może przeprowadzić atak, co jest sporym atutem dla zespołu. Tym samym pojawia się sposobność wykorzystania wyższego bloku. Do zagrywki podchodzi gracz przyjmujący.

Ustawienie R5

W rotacji numer 5 rozgrywający zajmuje pozycję po lewej stronie boiska w drugiej linii. Pierwsza zapełniona jest trzema graczami, którzy w każdej chwili mogą przeprowadzić atak. Do zagrywki podchodzi zaś środkowy.

To ustawienie w siatkówce może wywoływać problemy w obronie. To dlatego, że za defensywę odpowiadają środkowi, którzy najczęściej należą do najmniej ruchliwych zawodników. Tym samym podbicie piłki sprawia im pewne trudności.

Ustawienie R4

Konfiguracja, w której rozgrywający umownie powraca do pierwszej linii. Atakujący przez następne trzy ustawienia znajduje się w drugiej linii i atakuje zza linii trzeciego metra. Zagrywa on również piłkę.

Ustawienie R3

W tej formacji rozgrywający umiejscowiony jest w centralnej części pierwszej linii. Oznacza to, że powinien pokonać najmniejszą odległość w celu zagrania odbitej piłki. Warunek stanowi jej odpowiednie przyjęcie przez zespół. Jeden z graczy na pozycji przyjmującego odpowiada za zagrywkę.

Ustawienie R2

W rotacji numer 2 rozgrywający przechodzi do drugiej linii i zajmuje miejsce po prawej stronie. Serwis wykonuje drugi z centralnych graczy. Wadą tego ustawienia w siatkówce jest brak gracza na pozycji libero podczas zagrywania piłki.Jeśli interesuje Cię siatkówka i typowanie meczów tej dyscypliny, już teraz sprawdź promocje bukmacherskie na legalnybukmacher.com.

Pozycje w siatkówce

admin
1 min czytania

Siatkówka plażowa – zasady

admin
3 min czytania

Siatkówka plażowa turnieje

admin
2 min czytania