Pozycje w siatkówce

1 min czytania

pozyzcje w siatkówce

Podczas gry w siatkówkę, każdy z graczy odgrywa konkretną rolę. Ich boiskowa pozycja wpływa bezpośrednio na podejmowane działania. Niektórzy zawodnicy specjalizują się w blokowaniu, inni angażują się w aktywną obronę bądź atakowanie. Sprawdź więc wszystkie pozycje w siatkówce.

Jakie pozycje w siatkówce wyróżniamy?

 Mając na uwadze pozycje w siatkówce, wyróżniamy pięć kluczowych ról. Każda z nich ma znaczenie w fazie obrony i ataku. Wszyscy gracze, poza libero, są zobligowani do blokowania oraz serwowania piłki.

Atakujący

Zajmuje pozycję po przekątnej z graczem rozgrywającym. Głównym zadaniem atakującego jest zdobywanie punktów. Nazywa się go także skrzydłowym prawym. To dlatego, że w większości ustawień taktycznych znajduje się na prawej stronie boiska.

Rozgrywający

Osoba rozgrywającego jest kluczowa dla drużyny. Ma decydujący wpływ na to, który z graczy otrzyma piłkę. Jeśli chodzi o pozycje w siatkówce, ta stanowi strategiczny punkt. Zawodnik rozgrywający to kapitan zespołu.

Środkowy

Rola zawodnika na pozycji środkowej polega na blokowaniu ataków rywali oraz dokonywaniu uderzeń na środku siatki. Warto podkreślić, że zasady gry w siatkówkę przewidują możliwość wymiany środkowego z libero, kiedy ten pierwszy znajduje się na linii obronnej boiska.

Libero

Zawodnik specjalizujący się w obronie. Do głównych zadań gracza należy przyjmowanie serwisów drużyny przeciwnej. Wyróżnia go odmienny od reszty zespołu strój siatkarski. Uchodzi za najbardziej efektywnego obrońcę. Kiedy libero znajduje się na pozycji atakującej, następuje wymiana z zawodnikiem grającym na pozycji środkowego.

Atakujący

Specjalista w zakresie gry ofensywnej i defensywnej. Najczęściej zauważamy go na lewym skrzydle boiska. Stanowi więc przeciwieństwo atakującego.

Wszyscy gracze w siatkówce, bez względu na ich miejsce na placu gry, powinni posiadać umiejętności skutecznej obrony, serwowania, odbioru oraz ataku. Zasada ta wynika z dynamiczności meczu i częstych zmian formacji.Jeśli interesują Cię też wyniki piłki siatkowej, możesz je typować w zakładach bukmacherskich. Sprawdź listę legalnych firm na https://gramgrubo.pl/legalni-bukmacherzy/.

Ustawienia w siatkówce 

admin
1 min czytania

Siatkówka plażowa – zasady

admin
3 min czytania

Siatkówka plażowa turnieje

admin
2 min czytania