Brzostek/Gromadowska z mistrzostwem Polski

Za nami przedostatni dzień zmagań w ORLEN Mistrzostwach Polski w Siatkówce Plażowej Toruń 2019, w czasie którego poznaliśmy nowe mistrzynie Polski. W czasie, gdy najlepsza polska para Wojtasik/Kociołek nie mogła przystąpić do toruńskiej rywalizacji, najlepsze okazały się Monika Brzostek i Aleksandra Gromadowska, które pokonały w finale - po bardzo ciekawym spotkaniu - duet Jagoda Gruszczyńska/ Aleksandra Wachowicz. Na najniższym stopniu podium stanął młody duet Ceynowa/Kłoda. Sobotnie mecze przyniosły pierwsze poważne rozstrzygnięcia w turnieju męskim i poznaliśmy duety, które powalczą o medale.

Siatkarkom w sobotę do rozegrania pozostały cztery najważniejsze mecze - półfinały i spotkania o konkretne miejsca. Pierwsze starcie o finał zakończyło się szybko, a kadrowa dwójka Brzostek/Gromadowska dominowała na boisku od początku do końca. W meczu półfinałowym dwóch duetów ORLEN Teamu było trochę więcej emocji, ale parze Kłoda/Ceynowa nie udało się ugrać choćby seta. W drugiej odsłonie młode zawodniczki reprezentacji Polski bardzo wyrównały grę, jednak w końcówce wzięło górę doświadczenie innych kadrowiczek - Gruszczyńskiej i Wachowicz. Tak jak przypuszczano na podium ORLEN Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Toruń 2019 stanęły trzy pary reprezentacji Polski.

Spotkanie o brąz, krajowej dwójce Zdon/Zackiewicz dla której strefa medalowa mistrzostw Polski to wielki sukces, nie udało się bardzo zagrozić młodym kadrowiczkom. Te grały wyśmienicie i od samego początku wyraźnie przeważały. Agata Ceynowa wyraźnie przeważała na siatce - w bloku, a jej kąśliwe zagrywki były kluczem do wysokiego prowadzenia. W drugiej odsłonie Ceynowa i Kłoda rozpoczęły od prowadzenia 4:0 i tylko je podwyższały, na koniec zdobywając w Toruniu brązowe medale.

Finał przyniósł sporo emocji. Po dwóch stronach siatki stanęły dwie pary reprezentacji Polski, zapewniając bardzo wysoki poziom meczu o mistrzostwo Polski. Początek należał do Gromadowskiej i Brzostek, które odskoczyły, dzięki dobrym serwisom tej pierwszej. Przeciwniczki w połowie seta odrobiły sporą część straty, m.in. po bloku Wachowicz, po nim jednak Gromadowska ponownie dała pokaz swoich umiejętności za linią końcową i to ta para wygrała cztery kolejne akcje, a niedługo później seta. Kolejny wyglądał już zupełnie inaczej. Zarówno Gruszczyńska, jak i Wachowicz dobrze zagrywały, ta druga również skutecznie blokowała i tym samym przejęły inicjatywę na boisku, wygrywając partię i dobrze zaczynając też kolejną. Szybkie prowadzenie 4:1 w tie-breaku Gruszczyńskiej i Wachowicz nie utrzymało się jednak długo. Gromadowska pokazywała co rusz swoją siłę w polu serwisowym i w bloku. Brzostek wykorzystywała kontry, dzięki czemu dość szybko wysunęły się na wyraźne prowadzenie. Wachowicz asem serwisowym próbowała jeszcze zmienić bieg seta, ale końcówka to już pokaz siły przeciwniczek. Po udanym, zamykającym całe spotkanie bloku Aleksandra Gromadowska i Monika Brzostek mogły cieszyć się końcem sezonu ze złotymi medalami na szyjach.

W zmaganiach siatkarzy rozpoczęła się gra na całego. W meczach dopołudniowych rozegrano jednego tie-breaka. Mecz duetów Kądzioła/Ociepski i Rudol/Szałankiewicz był niezwykle emocjonujący, z pokazem siatkówki na bardzo wysokim poziomie. W pozostałych starciach, które kończyły się szybciej również nie brakowało siatkówki w bardzo dobrym wydaniu, a poziom był wyrównany. W wielu przypadkach o wygranych setach decydowały ostatnie ich akcje. Niejednokrotnie właśnie wtedy duety odwracały bieg setów, co tylko pokazywało, jak ważna jest walka do końca.

Po całodziennych zmaganiach poznaliśmy pary, które zagrają o medale w tych mistrzostwach. Do półfinału trafiły dwie pary krajowe - Andrys/Andrys i Kądzioła Ociepski oraz dwie pary kadrowe Fijałek/Bryl i Rudol/Szałankiewicz. W niedzielne południe bracia Andrys zmierzą się z Fijałkiem i Brylem, natomiast Kądzioła i Ociepski po raz kolejny zagrają z Rudolem i Szałankiewiczem.