Nasi Partnerzy: MIASTO TORUŃ

Plaża Gotyku i Toruń  to dwa nierozerwalne człony w naszym wydarzeniu. Gdyby nie miasto - nie byłoby gotyckiego turnieju na Rynku Nowomiejskim. Wsparcie, jakie otrzymujemy od Miasta Toruń w corocznej organizacji Plaży Gotyku jest nieocenione, a zaufanie jakim obdarzyły nas jego władze pozwalają co roku podwyższać poziom organizacyjny naszej imprezy, a setki ton piasku wysypywanego w sercu Torunia nikogo nie przerażają. Ukoronowaniem tej współpracy będą przyszłoroczne finały mistrzostw Polski w siatkówce plażowej, do których przygotowywać się będziemy już w trakcie tegorocznego wydarzenia.

Głównym i najważniejszym miejscem wydarzeń Bella Plaży Gotyku jest Rynek Nowomiejski w Toruniu. Jest to kwadratowy plac o rozmiarach 95 metrów x 95 metrów otoczony w większości dziewiętnastowiecznymi kamienicami. Wszystkie pierzeje Rynku Nowomiejskiego oraz fasady domów narożnych figurują w rejestrze zabytków nieruchomych. W ramach rewitalizacji Rynku Nowomiejskiego, wycenionej na prawie 4 mln zł, od 2005 r. przywrócono historyczny charakter tego miejsca, a jego urok przyciąga turystów z kraju i z zagranicy. Wydaje się, że z rywalizacją sportową nikt i nic nie jest w stanie go połączyć. Tymczasem siatkówka plażowa na stałe wpisała się w historię tego miejsca, a gdy mówi się o Bella Plaży Gotyku, od razu na myśl przychodzi niepowtarzalne otoczenie Rynku Nowomiejskiego.

Sympatycy siatkówki plażowej, którzy odwiedzają Toruń w czasie gotyckiego turnieju co roku korzystają także wiele atrakcji turystycznych, jakimi może poszczycić się miasto. Na uwagę zasługują miejsca poświęcone jednemu z symboli Torunia - piernikowi. Żywe Muzeum Piernika oraz Muzeum Toruńskiego Piernika, w których można nie tylko poznać historię tego smakołyku i spróbować jego różne rodzaje, ale także ma się możliwość przygotować ten specjał własnoręcznie w czasie prowadzonych w tych miejscach warsztatów. Ważną atrakcją, łączącą w sobie wiele strategicznych punktów turystycznych, jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, Średniowieczny Zespół Miejski, składający się z trzech elementów Starego Miasta, Nowego Miasta, a także założonego w XIII wieku Zamku krzyżackiego. Fani astronomii w Toruniu mogą poczuć się jak ryba w wodzie. Wszystko spowodowane jest tym, iż Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dysponuje najlepszymi w kraju, a także jednymi z najlepszych w całej Europie teleskopów, które są dostępne zwiedzającym. To w Toruniu znajduje się najnowocześniejsze w Polsce planetarium. Odwiedzić można także Dom Mikołaja Kopernika czy także Średniowieczne Mury Obronne. Lista atrakcji turystycznych może być naprawdę długa, wliczając w nią wszystkie ważne, historyczne kościoły, czy także muzea, których w Toruniu nie brakuje. Serdecznie polecamy, po emocjach sportowych związanych z Bella Plażą Gotyku zagłębić się w ciekawe miejsca, a także historie, jakie może opowiedzieć przepiękne Miasto Toruń.

Organizacja takiego wydarzenia  jak nasze, w takim miejscu to nie lada wyzwanie. Dlatego od samego początku w tworzenie naszego turnieju mocno zaangażowane jest też Miasto Toruń. Jego władze nie przerażają się faktem, iż na kilkanaście dni w czerwcu Rynek Nowomiejski staje się jedną wielką „piaskownicą”, pozwalając wysypać na nim setki ton piasku. Boiska powstają zaledwie kilka metrów od zabytkowych kamienic Rynku Nowomiejskiego, a mimo to zaufanie, jakim obdarzono Bella Plażę Gotyku nadal pozostaje niezachwiane, a współpraca układa się wzorowo. W kalendarzu eventów sportowych i rekreacyjnych, organizowanych w Toruniu, znajduje się blisko 100 wydarzeń - o zasięgu miejscowym, regionalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Bella Plaża Gotyku jest jedną z imprez, które na stałe wpisały się w całoroczne zestawienie i jedną z najważniejszych. Wsparcie Urzędu Miasta pozwala naszemu turniejowi na jeszcze skuteczniejsze promowanie Torunia w całym kraju. O tym, jak owocna jest ta kooperacja świadczyć może chociażby nagroda  SUPER ANIOŁA 2016 ROKU, którą w imieniu Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Wojciech Kaczmarek otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Michała Zaleskiego.