Mistrzostwo Polski dla pary Fijałek/Bryl

Mistrzostwo Polski dla pary Fijałek/Bryl

Rozstawieni w turnieju ORLEN Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Toruń 2019 z numerem "1" - Grzegorz Fijałek i Michał Bryl zakończyli zmagania na najwyższym stopniu podium. Po emocjonującej walce w strefie medalowej reprezentanci Polski mogli cieszyć się z mistrzostwa kraju. W finale Fijałek i Bryl pokonali po tie-breaku Jakuba Szałankiewicza i Maciej Rudola. Brązowe krążki wywalczyli Michał Kądzioła i Marcin Ociepski.

Tegoroczny turniej finałowy ORLEN Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Toruń 2019 stał na niezwykle wysokim poziomie, a w strefie medalowej każdy z meczów przyniósł nie lada wrażeń. O medale w toruńskim turnieju walczył dwie pary krajowe oraz dwa duety reprezentacji Polski. W pierwszym półfinale bracia Adam i Roman Andrys postawili trudne warunki gry Grzegorzowi Fijałkowi i Michałowi Brylowi. W pierwszym secie krajowa dwójka przez długi czas szła łeb w łeb i dopiero w końcowej fazie seta przeciwnikom udało się wypracować trochę większą przewagę. Drugi półfinał okazał się skutecznym rewanżem Macieja Rudola i Jakuba Szałankiewicza na Marcinie Ociepskim i Michale Kądziole. Obie pary spotkały się już w trzeciej rundzie turnieju i wtedy górą był duet Ociepski/Kądzioła. Już wtedy mecz był zacięty i zakończył się w trzech setach. Nie inaczej było w półfinale, do którego kadrowy team awansował po trzymeczowej batalii z prawej strony turniejowej drabinki. Tym razem górą byli Rudol i Szałankiewicz, mimo że ten drugi grał z poważną kontuzją.

Mecz o brązowy medal to kolejne bardzo wyrównane widowisko, mimo że zakończyło się w dwóch setach. Od pierwszych akcji obie pary długi czas toczyły wyrównany bój, a żadnej nie udało się wypracować przewagi. Dopiero zbliżając się do końca seta premierowego pojawiła się przewaga Ociepskiego i Kądzioły. Roman Andrys uderzył w aut na 15:18, a Kądzioła w ostatnich akcjach m.in. dwa razy punktował blokiem i set zakończył się wynikiem 21:15. Duet Andrys/Andrys nie odpuszczał i choć w kolejnej odsłonie para rywali wypracowała prowadzenie 12:9, to w krótkim czasie na tablicy wyników pojawił się remis 14:14. W kolejnych akcjach Kądzioła i Ociepski zachowali więcej zimnej krwi, a opanowanie w ataku tego drugiego dało im wygraną w całym meczu i brązowe medale.

Spotkanie finałowe było starciem dwóch najwyżej rozstawionych par, które sprostały zadaniu i stworzyły widowisko na najwyższym poziomie, stawiając kropkę nad "i" całego turnieju finałowego. Mecz otworzyły świetne zagrywki Grzegorza Fijałka, które dały tej parze prowadzenie 4:0. Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź. Maciej Rudol zaprezentował się wyśmienicie za linią końcową boiska, straty zostały szybko odrobione, a w kolejnych akcjach para Rudol/Szałankiewicz zaczęła budować nadwyżkę. Ta rosła coraz bardziej. Mimo że broniący tego duetu zmagał się nie tylko z rywalami, ale i ze swoją kontuzją, grał na wysokiej skuteczności, pilnował piłek w obronie, a dobrą grą na siatce wspierał go boiskowy partner. Kolejne udane zagrywki Rudola tylko zwiększały dystans (17:10) i choć przeciwnicy poderwali się do walki - nie zdołali tych strat odrobić. Fijałek i Bryl w pełni wykorzystywali fakt, że nie w pełnej dyspozycji jest Szałankiewicz, zagrywali na niego, utrudniając mu grę. To jednak turniejowa "dwójka" cały czas radziła sobie lepiej, prowadząc czterema punktami. Michał Bryl w drugiej partii czuł się coraz pewniej, zapisał na swoim koncie udane bloki, a różnica zaczęła się zmniejszać, aż wreszcie najwyższej rozstawieni w zawodach reprezentanci Polski wyszli na prowadzenie. W ostatnich akcjach tej części meczu emocji było pod dostatkiem i choć Fijałek/Bryl jako pierwsi wypracowali piłkę setową, to przeciwnicy nie odpuszczali, mając nawet niedługo później okazję na skończenie całego meczu. Rudol i Szałankiewicz musieli więc rozegrać tie-breaka. Czas działał jednak na ich niekorzyść, a uraz coraz mocniej dawał się we znaki temu drugiemu. Fijałek i Bryl to wykorzystali i w trzeciej partii wygrali już dość pewnie, wskakując niedługo później na najwyższy stopień podium.

ORLEN Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Toruń 2019:

półfinały:

Bryl / Fijałek - Andrys / Andrys 2:0 (21:18, 21:17)

Ociepski / Kądzioła - Rudol / Szałankiewicz 0:2 (14:21, 17:21)

mecz o 3. miejsce:

Ociepski / Kądzioła - Andrys / Andrys 2:0 (21:15, 21:17)

finał:

Fijałek / Bryl - Rudol / Szałankiewicz 2:1 (16:21, 24:22, 15:11)

Toruń Porusza
Sponsor tytularny
Sponsor tytularny
Sponsorzy główni
Bella
Kujawy-Pomorze
Pruszyński
Sponsorzy
Kartel
PGE
Hitor
Betor
Polski Cukier
Arpol
Wrzosel
Mikasa
Jurajska
UMK
Partnerzy
TEMS
Herosi
eBilet
LOTTO
Patronat medialny
Gra FM
RMF
Nowości
WP
Polsat
Sportowy24
Organizatorzy
PZPS
AZS UMK
Toruń Europejskim Miastem Sportu 2019